A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ingatlan bérbeadás
Hello!
Számlán amit kapni akar érte bruttónak kell lennie -mert például ev megadja igazolvány számát nem kötelező levonni az szja-t- az 522-re megy a brutto mint például a bérköltség az 541-re a bruttot könyveled mert a cégnek a teljes összeg költség,utánna vonod az szja-t 10% költséghányadot vagy ha adott nyilatkozatot max 50% költség figyelembevételével vonod
T522 K381 ha brutto
T381 K462 szja
T522 K381 netto
T522 K462 szja
Válasz idézéssel
Köszönöm Klári!
Éreztem, hogy nem jó ez így. De lesokkolt nem csak a kontírozás, hanem hogy ráadásul nem annyit könyvelt szja-ra, amennyit vallott....
Azt már láttam, hogy az adófolyószámlához igazította a főkönyvet év végén, de még nem merültem bele, hogy hogyan.
Válasz idézéssel
Dehogy jó Juditka!
Nem hiszem, hogy a szerződés attól szólna, hogy a kifizető fizeti meg az Szja-t pláne ebben a formában. Így a bérleti díj nem az 522- szereplő költség, hanem a 867-en lévő ráfordítással több.
Én a 867-en szereplő (vallott és fizetett) adó kiterhelném a bérbeadóra, befizettetném a pénztárba és a továbbiakban csak díj - Szja (esetleg EHO) tartalmú számlát fogadnák be. Természetesen a terhelés tényét írásban közölném a bérbeadóval.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Végigolvastam a lentebb leírtakat, de nem világosodtam meg :oops: átvett cég előző éveit bogarászom :roll:

Szóval a magánszemély, aki egyben a cégnek munkavállalója is, 7-es adószámmal bérleti díjról a számlát úgy állította ki, hogy ráírta a bruttó összeget. Mást nem.
A 08-as bevallásba a kifizető bevallotta, levonta és meg is fizetett mindent.
De most akkor jól állította ki a számlát, vagy sem?

Ráadásul úgy van könyvelve pénztárból, hogy
T 522 K 3811 bruttó összeg - szja
T 867 és K 462 ez lenne az szja???? Jó ez így?

Nagyon köszönöm!
Válasz idézéssel
Tudtok-e valami változást a fizetővendéglátás adózásával stb-vel kapcsolatban? Én nem találtam semmi változást. Az átalányadó mértéke maradt, határidők maradtak, számlák kiállítása utáni bejelentési kötelezettség maradt. Elkerülte valami a figyelmemet?
Válasz idézéssel
Köszönöm.

Tündi
Válasz idézéssel
Hello!
Ahogy írod ugy van,be kell jelenteni a NAV-hoz amilyen tevékenységet akar végezni a társasági szerződést nem kell módositani emiatt nem kell bevenni ,de viszont igy nem lehet katás mert ez a saját v bérelt ingatlan bérbeadás kizáró ok.
Válasz idézéssel
Sziasztok !

Kis segítséget szeretnék kérni: BT bérbe szeretné adni az üzlethelyiségét. Azonban a tevékenységi körei között nem szerepel az erre vonatkozó TEÁOR kód.
Csak néhány hónapra adná bérbe, utána meg is vásárolja ( előreláthatólag ) a bérlő, de a TEÁOR-t akkor is fel kellene vennie igaz?
Viszont, ha van ilyen tevékenysége, akkor viszont nem lehet KATA-s BT .?
Köszönöm.

Tündi
Válasz idézéssel
Köszönöm Klári!

Én is így gondolom.
Ezek már a hóembert is beküldik melegedni ha nics észnél! :lol:

Üdv.
Csöre
Válasz idézéssel
Nyugi Csöre!
Szerintem az alanyi mentes státusz mindent visz. Az 55.09 "gyárilag" Áfás ha 2-es az Áfakód. De csak akkor. A cég meg mint írod 1-es kóddal bír.

Válasz idézéssel
Sziasztok!

S.O.S kérdés:

Alanyi adómentes cég eddig saját tulajdonú ingatlan bérbeadást számlázott.
(Vendégház a faluban a házaspár nevén, autópályán lerobbant utasokat éjszakára
elszállásolja,megeteti ha kell, autóklub számla alapján fizet nekik)
Mostantól egyéb szálláshely szolgáltatást számláztat a cégükkel az autóklub 55.9 Teáor-al
Az első számlánál pedig reklamálnak, hogy miért nincs ÁFA a számlán?

Már engem is elbizonytalanítanak...
Ha alanyi mentes a cég akkor 6 millióig áfa mentesen számláz nem?
Még akkor is ha a szálláshely szolg. Áfa-s, nemúgy mint a bérbeadás volt.

A cég akkor is alanyi mentes.
Vagy mit nem látok?

Üdv.
Csöre
Válasz idézéssel
Bérleti szerződés,átvételi elismervény elegendő. Előleget negyedévente kell fizetni.
Mi 10 % költséghányaddal számolunk,tehát a 90% után negyedévente előleget fizetünk.

A dokumentumokba is tettem útmutatót.
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni.
Sajnos sehogy sem lettem tájékoztatva amikor Katás lettem.
A tevékenységi körömbe akkor fel lett véve a , 682007 üzlethelyiség bérbeadás, 682001 lakásbérbe adás, 6822002 gazdasági építmény bérbeadása. A NAV hogy adhatott ki engedélyt ezekre a tevékenységekre ha a KATA-ba ez a tevékenység nem is tartozhat bele? Ezt máig nem értem, most mivel lakást szeretnék kiadni, mélyebben utána olvastam és akkor találtam egy cikket, hogy nem is lehetett volna ebben a formában számlát adnom.
Abban a hiteben hogy a tevékenységi körömbe fel van véve az üzlethelyiség bérbeadásán és ez szabályos, én annak rendje módja szerint ki is állítottam minden hónapban az üzlethelyiség bérbeadásáról a számlát a bérlők felé, úgy hogy adót nem számoltam el nekik és külön adót én sem fizettem utána, hisz nem is tudtam, a könyvelőm nem is mondta.
Tegnap beszéltem erről a könyvelővel és ő az én javaslatomra ki is vette a tevékenységi körömből ezt a három tevékenységet, és mint magánember fogom kiadni a lakást és az üzlethelyiséget ezentúl.
Abban szeretném kérni a segítségeteket, hogy most milyen számlát vagy átvételi elismervényt kell kiállítanom ezentúl ezekről, és a saját magánadószámomat írom rá?
Vettem tegnap egy átvételi elismerésről szóló nyugta tömböt, ezt adták mindenfajta adószám nélkül nem kértek hozzá igazolást a boltba tőlem.
Ebbe az átvételi elismerő tömbbe csak egy sor van amire írhatom az összeget, de hogy mit vonok le belőle külön rubrikák nincsenek benne és annak sincs külön hely hogy az adószámomat hova írjam?
Az is lehet hoyg rosszat vettem.
Ezentúl hoyg magán személyként adom ki a helyiségeket, ezt most be kell jelentenem a Nav-hoz?
Hú nagyon zavaros most nekem ez az egész.
Nagyon nagyon szépen köszönöm előre is a segítségeteket.
Mindig mindent hivatalos akarok csinálni, és most zavar hogy ezt nem jól tettem, tőlem kívüli ok miatt.
Sziasztok
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Szivességi helységhasználati szerződést kötöttünk azért, mert nem akar adózni a bérbeadott ingatlan után. Valóban annyira védi az ingatlant bérbeadó tulajdonost ez a szerződés pl a NAV előtt is? Berendezve vettük bérbe, a beköltözéskor derült ki hogy több dolog is rossz a lakásban amit a tulajdonos nem akart megcsinálni. A mosógép is elromlott, erre felmondta a szerződést. Mit tehet ha nem tudunk 30 nap alatt kiköltözni a lakásból?
Válasz idézéssel
Hello!
Mond meg neki ha a számlán a fizetendőnél vagy végösszegnél nem a brutto bérleti díj szerepel akkor a kifizetőnek az ott szereplő összegből kell levonni az szja-át igy kevesebbet fog kapni.

Ha viszont ő szeret írogatni a számlára bármit írhat verset,viccet ákár receptet megteheti valahova csak ne oda......
Válasz idézéssel
Sziasztok!
A következőkben kérném a segítségeteket:
Egyik ügyfelünk (Kft) magánszemély bérbeadója a következőképp számlázza a bérleti díjat:
bruttó bérleti díj 58.411 (bevétel)
10% költséghányad - 5.841
nettó, azaz adóalap 52.570 (jövedelem)
jövedelem 16% SZJA-ja -8.411
kifizetendő 44.158
Hogyan tudnám meggyőzni a bérbeadót, hogy a számítás helytelen és rosszul állítja ki a számlát? A bérbeadó nagyon makacs, nem akarja megérteni, hogy a kifizetendő bérleti díj=bruttó bérleti díj-szja és nem kell levonni a kölltséghányadot, az csak az adóalap megállapításához információ, illetve neki releváns , mint magánszemély!Rosszul gondolom!?!?
... lehet, hogy már én kavarodtam bele!??
HELP please! :roll:
Válasz idézéssel
szat-ing Írta:Kfi cím cikis. Magyarországi kézb meghatalmazottat legalább kérjen, és az üzleter székhelyként ne engedje bejegyeztetni, csak telephelyként. Mindeb hóban figyeljen rá, és a tárgyhó elejére kérje a bérleti díjat. A rezsire is figyeljen, mert a szolgáltatók a tartozást rajta hajtják be. Ha nem megy az üzl, nyomtalanul tűnik el. Kérjen kauciót is.

Köszönöm a hasznos információt.
Válasz idézéssel
Kfi cím cikis. Magyarországi kézb meghatalmazottat legalább kérjen, és az üzleter székhelyként ne engedje bejegyeztetni, csak telephelyként. Mindeb hóban figyeljen rá, és a tárgyhó elejére kérje a bérleti díjat. A rezsire is figyeljen, mert a szolgáltatók a tartozást rajta hajtják be. Ha nem megy az üzl, nyomtalanul tűnik el. Kérjen kauciót is.
Válasz idézéssel
áfa szempontjából az ing helye a telj helye. Ha az ev adja bérbe és magyaro-on van az ing, akkor tárgyi mentes, de ha áfássá tette volna, akkor is sima áfás, mert a telj helye mo.
Válasz idézéssel
Szia Klári!

Ev-ként.
Válasz idézéssel
Szia Erika!
Az ingatlan bérbeadás főszabály szerint Áfa mentes. A vállakozó vagy magánember amikor bővítette tevékenységét ezzel nyilatkozhatott, hogy Áfá-s tevékenységkény akarja folytatni. Ha nem tette mentes.
Nem írod, hogy a bérbeadást EV-ként vagy nem vállalkozóként folytatja.

Válasz idézéssel
Szeretnék segitséget kérni.
Adott egy áfa körös egyéni vállalkozó, meglévő üzlethelyiségét kiadta. Megdöbbenve vette tudomásul, hogy az elkészülő szerződésen egy dominikai cim szerepel. Az ingatlan bérbeadása eddig áfa mentesen került kiszámlázásra, mikor nem ennek a személynek volt kiadva, mert ebben nincs bejelentkezve az áfa körbe. Szeretném megkérdezni tőletek a véleményetek...... mit javasoltok? Semmi gond, nyugodtan szerződhet vele, és áfa mentesen továbbra is a számla? Vagy inkább hajtsa el az illetőt? Nekem valahogy rossz érzésem van csak nem tudom mi Big Grin

Válaszotokat előre is köszönöm.
Válasz idézéssel
Klárika köszönöm a segítséget, ma is tanultam valamit! Smile
A könyvelése ok., így könyveltem.
Vica
Válasz idézéssel
Vicuska jól mondod! Ilyened nem volt.
Ha a bérbeadást Válallkozói tevékenységen kívüli tevékenységként jelentette be, teheti. Ha megnézed a 101E B1 oldalát az 5. pontban van lehetőség bejelenteni az ilyen tevékenységet. Mivel a bérbeadáshoz ha jóé emlékszem 2011 augusztusa óta nem kell adószám teheti adóazonosítóval. Elegendő ezért az adóazonosítója.( Ettől függetlenül egy folyószámlára fogják könyvelni.)
A számla amit kibocsátott jó. Rajta van aminek ott kell lenni. Bérleti, díj, levont Szja és főleg a fizetendő összeg.
Neked viszont minden számlát bruttó módon kell könyvelni. 52-381 20000. 381-462 2880. A 1508-on mint kifizető be kell vallanod a levont adót és a bérbeadóról M lapot készíteni és a kifizeté hónapja után az adót befizetni 462-384.
Válasz idézéssel
Sziasztok,
egyik cégem most először bérbe vett egy irodát. Hozták a számlát róla, de szerintem több sebből vérzik a dolog, vagy én nem tudom jól. Ezért kérdezek.
A magánszemély úgy állított ki számlát! a bérbeadásról, hogy az adóazonosító jele szerepel a számlán. A teljesítési igazoláson az van feltüntetve, hogy x.y egyéni vállalkozó, mint magánszemély ad bérbe.
- ha magánszemélyként, akkor hogy állít ki számlát? (honnan van tömbje, talán az e.v-ból?) Számlát csakk akkor tudna magánszemélyként kiállítani, ha adószámos msz.lenne.
- a számlán szerepel az összeg: 20 eft, aztán az szja levonás mínusz 2880,-ft, fizetendő: 17120.-ft.
- Mi (a cég) bevallotta és befizette a járulékot utána, azt gondolom, hogy a számlán csak a bruttó összegnek kellene szerepelnie (20eft).
- ha igazam van (tehát egyáltalán nem jó így), az ember és a könyvelője keverik az egyéni vállalkozást a magánszemélykénti bérbeadással, akkor a számlát befogadó cégnek keletkezhez ebből hátránya?
Köszönöm
Vica
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég