A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
letiltás
Szia Klaudia!

Az a kérdés, hogy az értesítést a munkahelytől kaptátok, vagy a végrehajtótól?
A munkáltatónak pontosan meg kell mondania a munkavállalónak, hogy milyen összegben
és mikortól fogja tőle elkezdeni levonni.

A jogszabály így szól:

Idézet:A munkáltatónak kötelezettsége a letiltásban meghatározott összeg levonása az adós munkabéréből.

A munkáltató kötelessége, hogy legkésőbb a letiltás átvételét követő munkanapon

értesítse az adóst a letiltásról,

intézkedjók, hogy a munkabér esedékessé válásakor (a kifizetésének napján) a letiltott összeget a munkabérből vonják le, és fizessék ki a végrehajtást kérőnek, illetőleg kivételesen utalják át a végrehajtéi letéti vagy más számlára,

Üdv.

Csöre
Válasz idézéssel
Sziasztok Érdeklödnék hogy tudja e valaki most kapott a férjem levelet hogy letiltása lesz a munkabéréböl és nem irják hogy mikor kezdik el vonni a fizetésböl május 21.e dátummal készült a levél de mi 26án kaptuk meg és ideges vagyok hogy a mostani fizujábol vonják el neki mert most 10én kap fizut...ha valaki tud irjon már kösszike
Válasz idézéssel
Confusedax:
Köszönöm
Válasz idézéssel
Szia Anita!

Idézet:A végrehajtás alól mentes a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely megfelel az öregségi nyugdíj legkisebb összegének (vagyis a munkabér fennmaradó 28 500 forintos részéből további követeléseket már nem lehet levonni, akkor sem, ha a 33, illetve 50 százalékos mérték miatt erre lehetőség lenne) §. A gyermektartásdíj és a szüléssel járó költségeket azonban ettől a korlátozástól függetlenül, a munkabér feléig érvényesíteni lehet.

Miért szégyenled? Senki nem tud mindent. Én pl. sokszor érzem magam nagyon hülyének, pedig 26 éve csak
könyvelek, megértem már egy-s mást! Big Grin
Remélem segítettem....

Üdv.

Csöre
Válasz idézéssel
Szégyenlem, de muszáj kérdeznem.
Az öregségi nyugdíjminimum 28.500.-
Ha valaki 6 órában van bejelentve és a bérét 50%-os levonás terheli, akkor arányosan a nettó lehet kevesebb mint a 28.500.-, vagy ez óraszámtól független? Bruttó 75e a bére, 6 órás, levonások után maradt 24.563.-
Köszönöm
Válasz idézéssel
Ebben sajnos nem tudok segíteni,értelmezési problémák vannak.
A vonható megtévesztő is lehet.Ezt ügyvéd tudná megmondani,vagy munkajogász.
Az én értelmezésem szerint nem kötelező,de nem vagyok ügyvéd.... :lol:
Olvasgattam,és végrehajtás alatt lévő dolgoknál megteszik ezt a méltánytalan letiltást!
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel
Természetesen értem, hogy levonható.
Az itt a kérdés, hogy kötelező neki levonni vagy tényleg "vonható", amiben benne van hogy vonható de nem kötelező. Ha valóban kötelező, akkor nincs mit keresnem, de ha nem, akkor próbálkozhatok kérelmekkel, hogy tényleg csak a 33%-ot vonják le.
Válasz idézéssel
Nos!

Ez igencsak kitolás a dolgozóval,de megtehető!Csak együtt tudok Veled érezni. :!:
Talán ha nagyon jó a viszony,méltányosságot kérhetnél a munkáltatódnál,hogy csak a 33% vagy esetleg 50%-ig vonjanak.
Válasz idézéssel
Sikerült közben privátot írni de ide is kiteszem:

Írtam levelet a HR-osztálynak, hogy miért vonják a fizetésem 142.500ft fölé eső részét, ami több mint a letiltásban szereplő 33%, és ezt a választ kaptam:
"A végrehajtásról szóló rendeletben leírt, a nyugdíjminimum ötszöröse feletti részre a vonatkozó szabály a munkáltató számára kötelezően betartandó, ezért sajnos a kérését nem tudjuk teljesíteni."

Ezt nem igazán értem, rákerestem az ide vonatkozó törvényre (1994. évi LIII. törvény - a bírósági végrehajtásról), melyben a következő sort találtam:
"63.§ A 61.§ szerinti levonás után fennmaradó összegből korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely meghaladja az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét."

Ez számomra feltételes módot jelent, tehát nem kötelező levonni. Vagy csak én nem jól értelmezem?!
Válasz idézéssel
SZK Írta:Sajnos akármennyire is szeretnék privátot írni, ez a funkció nekem még nem aktív. Konkrét összegekkel inkább privátban folytatnám. Valaki segítene hogyan lehet engedélyeztetni a privát üzenet küldést?!

Látsz a felhasználók neve alatt egy PÜ jelölésű kis gombocskát? Arra katt és máris privát üzenetet írhatsz.
Sok sikert!
Hanna

U.i.: Ezt privátban is megírtam, így azt is meg tudod nézni, hogy hol találod, ha neked írnak priviben.

Hanna
Válasz idézéssel
Sajnos akármennyire is szeretnék privátot írni, ez a funkció nekem még nem aktív. Konkrét összegekkel inkább privátban folytatnám. Valaki segítene hogyan lehet engedélyeztetni a privát üzenet küldést?!
Válasz idézéssel
Tovább inkább privátban szeretném folytatni a beszélgetést.
Hogyan tehetem meg ezt? És kinek írhatok az ügyben?

Előre is köszönöm a segítséget!
Válasz idézéssel
Ha nettó 300 kb. akkor sem jó hogy nem marad meg legalább 150.000.- ha van benne gyerektartás ahogyan Contador írja. Beszéltél a bérszámfejtőkkel hogy vajon mi az oka ennek a nagy levonásnak.??
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Ha a levonás jogcíme pl. gyerektartás, akkor lehet 50 % a levonás...
Válasz idézéssel
Igen, tényleg nem egyértelmű hogy a fölöttes rész hány %-a a fizudnak. Ha megírnád a levonás nélküli nettód, akár priviben is akkor tudnánk pontosan segíteni.
Válasz idézéssel
Szia.
A múlt hónapban a fizetésem nettó 300e Ft fölött volt. Ennek nem a 33%-át vonják, hanem a 142.500ft fölötti összes pénzt. Igy kérdeztem, hogy jogos-e, mivel a letiltásban 33% van.
Válasz idézéssel
Szia,
nem igazán értettem a fölöttes és nem fölöttes részt, de a letiltást mindig a nettó bér 33%-ig szólhat.
Ha levonás nélkül a nettó fizud 142.500.-, akkor ennek a 33%-t vonhatják le különböző jogcímen, konkrétan 47.025.-ot.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni:
Van egy bírósági letiltásom, mely a következő tartalmazza:
"xy..
elleni végrehajtási ügyben felhívom a munkáltatót (folyósító szervet, szervezetet), hogy az adós munkaviszony alapján kapott munkabéréből, közszolgálati, közalkalmazotti jogviszonyából, szolgálati viszony alapján járó illetményéből (ideértve a betegszabadság idejére kifizetendő összeget, valamint a végkielégítést és a jutalmat is), szövetkezeti jogviszonyából, továbbá társadalombiztosítási nyugellátásából annak 33% százalékáig (több letiltás esetén 50%-áig) terjedően tartozás jogcímen vonja le a következő összegeket, a felsorolás sorrendjében:
....
....
...."
A pontozott résznél több tétel van felsorolva, de már csak 1 nincs kiegyenlítve belőle.
Kérdésem:
nekem nem a fizetésem 33%-át vonják, hanem a 142.500Ft fölötti összes pénzt?! Ez több, mint a 33%. Jogosan vonják? A letiltásban a fizetésem 33%-a van megnevezve?
Ha jól tudom, a törvényben "vonható"-an van megfogalmazva a 142.500Ft fölötti rész, de nekem ez nincs benne a letiltásról szóló papíromban?!

Előre is köszönöm a segítséget és a választ!

Üdv: SZK
Válasz idézéssel
Ha így másolom be a szöveget világos szerintem, hogy nem a 33% -os mértékű levonásoknál
van a kérdéses mondat, hanem az 50 %-os -hoz tartozóan.
Ezenkívül rengeteg letiltás volt már a kezemben, de természetesen mindenki maga dönti el
hogyan értelmez dolgokat.Legnagyobb segítő szándékkal utoljára: Big Grin

" [b]A munkabérből történő levonás mértéke[/b]

A munkabér levonható mértéke:

főszabály szerint: 33 százalék,
meghatározott esetekben: 50 százalék §.

A munkabér 33 vagy 50 százalékát meghaladó is lehet a levonás, ha az azután fennmaradó rész meghaladja az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét (ez 2012-ben is 142 500 forintot jelent).
Mikor lehet levonni a munkabér 50 százalékát?

A nettó munkabérnek legfeljebb az 50 %-áig terjedhet a levonás az alábbi követelések tekintetében:

tartásdíj,
szüléssel járó költség,
tartásra irányuló járadékszerű szolgáltatás,
az adóssal szemben fennálló munkavállalói munkabér követelés,
jogalap nélkül felvett munkavállalói munkabér és társadalombiztosítási ellátás §.

Több letiltás esetén az összes levonás ugyancsak a munkabér 50 százalékáig terjedhet §."

Üdv.
Csöre
Válasz idézéssel
Lányok,a kulcsszó az UGYANCSAK ami szerintem további lehetőséget jelent a kivételek után. Ettől függetlenül télleg rátok van bízva. Big Grin
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
MÉva Írta:Több letiltás esetén az összes levonás ugyancsak a munkabér 50 százalékáig terjedhet"

Mi meg erre gondoltunk! Nem csak gyermektartás esetén. De vita nincs! Mónika teszi ahogy gondolja.
Válasz idézéssel
Erzsó, Éva, Contador! Köszönöm a segítségeteket, én arra jutottam hogy szerintem sem lehet 50% mivel nincs benne gyerektartás..... stb., ezért én a 33% levonáshoz igazodom.

"Több letiltás esetén az összes levonás ugyancsak a munkabér 50 százalékáig terjedhet"

Ez a sor okozza a galibát, és szerintem ez azt akarja jelenteni ha több gyerektartás lenne egyszerre akkor is CSAK 50%-ig mehet a letiltás. De tényleg nem egyértelmű.
Válasz idézéssel
Mivel nem gyerektartásról, vagy hasonló kivételről szólnak a letiltások amely feljogosítana rá, (egyik sem) nem lehet
50 %!Én Mónika esetéről beszélek!!!
Válasz idézéssel
Köszi Évi!

Már olyan bizonytalan vagyok,pedig tudom,hogy hallottam egy illetékes személytől aki ezzel foglalkozik. :oops:
Válasz idézéssel
Erzsóval értek egyet,szerintem is 50% lehet a levonás több letiltás esetén.A meglévőt vonhatja 33%-al,a későbbit 17 %-al.Aztán ha az első lejárt mehet 33%-al a későbbi.
"Mikor lehet levonni a munkabér 50 százalékét?
A nettó munkabérnek legfeljebb az 50 %-áig terjedhet a levonés az alábbi követelések tekintetében:
tartásdíj,
szüléssel járó költség,
tartásra irányuló járadékszerű szolgáltatás,
az adóssal szemben fennállé munkavállalói munkabér követelés,
jogalap nélkül felvett munkavállalói munkabér és társadalombiztosítási ellátás.
Több letiltás esetén az összes levonás ugyancsak a munkabér 50 százalékáig terjedhet"
Üdv:Éva
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég