A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alanyi mentes tárgyi eszköz értékesítése
#1
Sziasztok!

Ismét boncolgatok:
Az Áfa tv 259 21. pont: az ingatlan, valamint az olyan ingó termék, amely vállalkozáson belüli rendeltetésszerű használatot feltételezve, legalább 1 évet meghaladó időtartamban szolgálja a gazdasági tevékenység folytatását.

Abban az esetben mi van, ha valaki beszerzett egy eszközt, és egy éven belül el is adja, tehát nem éven túli? Azaz szolgálta a tevékenységet, de tudta az illető, hogy éven belül el is adja, mert másmilyen fajta kell belőle... A fentiek alapján ez már nem meríti ki teljesen...

Köszi!
Válasz idézéssel
#2
Tényleg jó ez az új alcím!!!! Köszönet érte!
Ma egy ismerős bement, áfa ellenőrzésre volt hivatalos. Felrakta a kérdésem: hát alanyi mentes az alanyi mentesen számlázhat csak! Mire közölte, hogy szerinte nem. Megkérdezte a hivatkozást, megmondta. Az alapján: tényleg! De ez náluk olyan ritka, mint a fehér holló, nagyon nem is találkoznak ilyennel, hogy vki is beadna tárgyi után ilyent.
Vélemény: a ti praxisotokban ez hogy volt/van? Foglalkoznak vele? Valaki azt mondta, hogy ennek a valószínűsége szinte nulla, hogy kiderüljön. Az adóalany 6millió alatt marad, akkor nem is feltételezik. A másik félt ha áfailag ellenőrzik is, azzal nem foglalkoznak, mert alanyi mentes, és nem állítják be a levonandóba. lehet csak egy páran vagyunk ilyen lelkiismeretesek???
Ui: az az érdekes, hogy többen mondták az éves áfát.... most már nem vagyok abban sem biztos, hogy havi. De évesnél kéri a negyedéves váltás jelölését az összeg miatt....
Válasz idézéssel
#3
Az alábbiak megerősítésére mellékelek egy állásfoglalást:

Alanyi mentes vállalkozás olyan tárgyi eszközt szeretne értékesíteni. Ez az értékesítés nem a tevékenységével függ össze. Az értékesítés ebben az esetben áfásköteles vagy alanyi mentes értékesítésnek számít?
Pl. fodrász szeretné értékesíteni a vágószékét. Milyen áfásan kell ezt megtennie?

Tisztelettel

Tisztelt Ügyfelünk!


A Hivatalunkhoz címzett e-223664 e-iktatószámon nyilvántartásba vett levelében feltett kérdésére az alábbi tájékoztatást adom:

az általános forgalmi adóról szóló, többször módosított 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa tv.) 188. § (3) bekezdése szerint az alanyi adómentesség választására jogosító felso értékhatárba nem számítandó bele az adóalany vállalkozásában tárgyi eszközként használt termék értékesítése. Az Áfa tv. 259. § 21. pontja szerint tárgyi eszköz az ingatlan, valamint az olyan ingó termék, amely vállalkozáson belüli rendeltetésszeru használatot feltételezve, legalább 1 évet meghaladó idotartamban szolgálja a gazdasági tevékenység folytatását.

A fentiek alapján az alanyi adómentes adóalany tárgyi eszközként hasznosított termékének értékesítésére az alanyi adómentesség nem terjed ki. Az adómérték megállapítására az adott termékre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Az értékesítésbol származó ellenértéket az alanyi adómentességre jogosító értékhatár számítása során nem kell figyelembe venni.



Tisztelettel:
Nemzeti Adó-és Vámhivatal Nyugat-dunántúli Regionális Adó Foigazgatóság
Jogi, Tájékoztatási és Törvényességi Foosztály
Tájékoztatási Osztály
{6F1AE2-B2063-1123514-G25F23JL-ME4D2B-GHYMNS}
Válasz idézéssel
#4
Fantasztikus vagy Klári! Köszönjük!!
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
#5
Kérésetek számomra parancs! Big Grin Big Grin Big Grin
(Ugye mekkora az arcom? :lol: )
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
#6
Köszi az összefoglalást, ez jól jöhet, csak kellene nyitni egy új témát erre ha még nincs mondjuk "alanyi mentes tárgyi eszköz értékesítés" és áthelyezni a beszélgetést, mert akkor mindenki jobban megtalálná, talán Gugu segítene ebben, az pedig hogy az értékesítést követő hó 20-ig kell bevallást beadni ez nekem is új. Nekem egyszer volt ilyen és akkor február 25-ig adtam be évesre az biztos, lehet hogy rosszul? :oops:
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
#7
Jó reggelt!

Köszönöm mindenkinek a segítséget!
Összegezve tárgyi eszközre vonatkozóan csak, aki úgy járna mint mi, hogy ne kelljen ennyi helyről vadászni, mivel szinte sehol nem lehet megtalálni íme:

- alanyi mentes egyéni vállalkozó tárgyi eszköz értékesítése után áfát köteles felszámolni
- az értékesítés alapja nem számít bele a 6milliós alanyi mentes értékhatárba
- a fizetendő áfából levonható a beszerzésre jutó áfa (ha nem alanyi mentes volt anno, illetve anno nem került levonásra már)
- a bevallási és befizetési kötelezettség az eladást követő hó 20. (havi gyakoriság x-elésével, alanyi státusz mellett)

Remélem így egyben segít másoknak is, mert nekem ezeknek az infóknak az összevadászása kb 12 órába telt, mert annyira ritka eset úgy tűnik, hogy ezzel szerintem sokan nem foglalkoznak (lehet rosszul számláznak ezáltal, vagy csak tényleg ritka dolog).

További szép napot!!!
Válasz idézéssel
#8
Ha magasabb a fizetendő ÁFA, mint 250,000 Ft, akkor január 20-ig kellett volna a bevallást beadni, és szerintem a negyedéves gyakoriságot kell beikszelni. Persze alanyi mentesnél nem tudom, hogy van ez, de egy próbát megér. Talán így elfogadja!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
#9
Köszönöm a választ! És mit takar a KATA adónemnél, hogy "A kisadózó vállalkozásra nem vonatkoznak speciális áfa szabályok." Ez mire értendő???
Illetve most csak próbaként csináltam a 12es áfát ezekkel az adatokkal. Kéri az időszakot, kéri a gyakoriságot. Beraktam az évet, illetve beraktam, hogy éves. Erre meg küszöbátlépést ír, mert az összegem magasabb mint 25... akkor most mi van? Akkor vizsgálni kell a fizetendő mértéket, vagy jelölni kell mást is?
Illetve: a tavalyi évre is csinált egy ilyen tárgyi eszköz értékesítést, na ezzel mit tudok csinálni: Csináljunk egy helyesbítőt 2013as dátummal, és adjam be most az áfáját?
Ez a jó, ha nem kérdezik a könyvelőt hamarabb...
Válasz idézéssel
#10
szacsuer Írta:Sziasztok!

Lenne egy pár kérdésem:
Egy kezdetektől alanyi mentes egyéni vállalkózó tavaly márciusban beszerzett egy táegyi eszközt 1millió Ft értékben. Én ezt Bruttón számoltam, écs és stb.
Most ezt a buszt a héten értékesítette 2,8millióért. És alanyi mentesen.....
- ezt most neki 27%os áfásan kellett volna számlázni?
- a tavalyi márciusi beszerzés áfáját levonásba helyezheti? teljes egészében?
- a már leadott 53as bevallásban az écsvel mi van, amit burró módon számoltam?
- ha tényleg áfásan kellett volna neki számlázni, akkor most neki mi a határidő? és csak ezt az aktust kell ugye bevallani?

Köszi, Erzsi..

ui: érdekes, mert eddig amik alanyi mentestől vásárolt járművet, azok, mint AM-esek voltak, csak nekem ez most megütötte a szemem...

A 193.§ (1)a) pontja alapján az alanyi mentes adózó tárgyi eszköze értékesítésekor nem járhat el alanyi minőségében, azaz áfa-t kell felszámítania. Ugyanakkor a törvény 195.§ (2)b) pontjában foglaltak alapján, levonhatóvá válik a korábban alanyi mentesként beszerzett eszköz előzetes áfa-ja Vagyis a bevallásban a kettő különbözete jelenik meg elszámolandó adóként.

A bevallási határidő ha 2013-as értékesítés akkor 2014 február 25. És igen, csak ezt az aktust kell bevallani.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
#11
Sziasztok!

Lenne egy pár kérdésem:
Egy kezdetektől alanyi mentes egyéni vállalkózó tavaly márciusban beszerzett egy táegyi eszközt 1millió Ft értékben. Én ezt Bruttón számoltam, écs és stb.
Most ezt a buszt a héten értékesítette 2,8millióért. És alanyi mentesen.....
- ezt most neki 27%os áfásan kellett volna számlázni?
- a tavalyi márciusi beszerzés áfáját levonásba helyezheti? teljes egészében?
- a már leadott 53as bevallásban az écsvel mi van, amit burró módon számoltam?
- ha tényleg áfásan kellett volna neki számlázni, akkor most neki mi a határidő? és csak ezt az aktust kell ugye bevallani?

Köszi, Erzsi..

ui: érdekes, mert eddig amik alanyi mentestől vásárolt járművet, azok, mint AM-esek voltak, csak nekem ez most megütötte a szemem...
Válasz idézéssel


Fórumra ugrás:


Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég