A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KATA törvény
Köszi!
Ő ténylegesen elkezdi a vállalkozási tevékenységét, dolgozni fog a vállalkozásában márc.1-től.
Válasz idézéssel
Hello!
Főállású katás lesz mivel nincs 36 órás foglalkoztatással járó tényleges munkaviszony de nem kell fizetni a katát ha gyeden van kivéve ha ténylegesen dolkozik mint katás.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egy személy márc.1-től szeretne KATA-s egyéni vállalkozást indítani.  Viszont még GYED-en van 4 hónapig  (de a munkahelyén már jelezték, hogy GYED lejárta után nem veszik vissza). 
Most addig a 4 hónapig, amíg még tart a GYED, addig is 50 ezer KATA-t fizet, vagy első körben munkaviszony melletti KATA-s lesz, és csak 25 ezer?)  És ha a munkahelyén a GYED leteltével lepapírozták a dolgokat és eljön, akkor lesz csak főállású KATA-s?
Köszönöm, ha ír valaki.
Válasz idézéssel
Köszönöm szépen a válaszokat és a segítséget, én valamit benéztem és elszámoltam magam, de most megnyugodtam.
Üdv: Ildi Wink
Válasz idézéssel
Elnézést, a dátumokat rosszul írtam. Helyesen  a szla telj. ideje és kiáll dátima egyaránt 11.09., befolyt 11.21.-én.
Üdvözlettel: KIldikó
Válasz idézéssel
A számla kiállítás napjával, ezt a számlát már áfásan kell kiállítani.
Válasz idézéssel
Sziasztok!  KATÁ-s e.v. 2018. év vége felé átlépte az 8 MFt bevételt. Szla kiállítás dátuma 10.12., a bevétel bankjába befolyt 11.13. -án. Melyik naptól kellett volna bejelenteni ÁFA-körbe?
Köszönöm.
Üdvözlettel: KIldikó
Válasz idézéssel
ILDI2481:

Évközi kezdéskor arányosítani kell az ÁFA mentes határt: 8.000.000 : 365 naptári nappal x 232 működő nappal= 5.084.930 Ft bevétele lehetett 2018-ban, hogy ne kelljen ÁFA-t fizetni a 2018-as bevétele után.

Tehát a 4.525.000 Ft bevétellel "maradt" alanyi mentes2018-ban és 2019-ben is folytathatja így tovább.
CARPE DIEM! (Élj a mának!-de csak könyvelünk, bevallunk, adózunk...)
Válasz idézéssel
Kedves Ildi!

2019-től 12mft-ra emelkedett az alanyi mentesség határa. Azt olvastam, hogy 2018-ról, 2019-re nem kell alkalmazni az áfa korlátot 12mft-ig. Tehát ez most nagy szerencse, mert nem megy át áfa hatálya alá.
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
Válasz idézéssel
Segítségeteket kérném!!
KATA egyéni vállalkozó: kezdése 2018.05.14. alanyi mentes:
2018.évi bevétele: 4.525.000,-FT .
Szerintem belecsúszott az ÁFÁBA ! Mit lehet tenni most?
Üdv. Ildi
Válasz idézéssel
Itt is ugyanaz a válasz, mint a "csoportba" semmit nem kell beadni. Akkor kellene bevallást adni ha lenne neki menteített időszaka /táppénz vagy szüneteltetés és így nem kellett volna legalább 1 hónapig kata-t fizetnie/ ha nem volt ilyen, bármennyi a bevétele akkor is csak 2X25.000.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Hello!
Marad annyi nem kell semmit beadni csak ha változtatni akar az hipa alapon.
Válasz idézéssel
Sziasztok! Iparűzésivel kapcsolatban szeretnék kérdezni, mert egyáltalán nem világos számomra a megfogalmazás és sürget az idő. Tavaly alakult katás e.v., bejelentkezéskor bejelöltük a tételest (évi 50eFt ipa). De arról sehol nem olvasok, hogy ha neki 10millió volt az árbevétele, akkor is csak az 50eFt-ot fizeti iparűzésinél? Illetve ha tavaly be lett jelentve, akkor idén január 15-én nem kell beadnom sem változás bejelentőt, sem ipa bevallást, hanem marad tavalyra is és idén is az évi 50eFt? Köszönöm Huh
Válasz idézéssel
Köszönöm szépen !

Elolvasom az áfa törvény erre vonatkozó passzusait.

Szép estét kívánok!

Pmarcsi
Légy türelemmel, s majd könnyül a nagy teher is.
Válasz idézéssel
Az ÁFA törvényben. Az áfához nincs köze annak, hogy kikerült a TAO alól, az áfa alanyi mentesség választása egész évre szól.
Válasz idézéssel
Ivettke ,kérelk írj már nekem erről többet hol tatálok erre valmi olvasható infót.

Köszi,

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Úgy van, ahogyan a főnök mondja!
Válasz idézéssel
Kedves Fórumozó Társaim!

Újra belebonyolódtam a KATA gyönyöreibe vita lakult ki az irodában.

Adott egy alanyi mentes Bt. június 1-vel át lép a KATA alá.
BT.időszakában1.500.000.-Ft volt a bevétele.

KATA időszakára áfa mentesen  4.690.410.-Ft számlázhat ki dec 31-ig , hogy ne lépje át a katát, de valahogyan a vállakozó ezt már októberben átlépte én úgy gondolom ,hogy azzzal a számlával ami érinti az áfát azt már áfásan kell kiállítani.

Főnököm szerint nem .Állítólag beszélt a NAV áfa osztályával és azt mondták neki, hogy nem számít kezdő vállakozónak ezért a folytonosságot kell nézni az áfánál.

Kérdezem én ez lehetséges az áfa törvény hol hivatkozik erre,nála miért nem kell arányosítani?

Köszönöm a felvilágosítást már azt hittem értem a KATA vállakozási formát ,de ezek szerint nem.

Nem értem mi a különbség ha ,mint ev kezdek évközben,vagy mint Bt térek át évközben.

Köszönöm,

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Az adózónáról:
Bt. áttérése katára, illetve kft. áttérése kivára
Tisztelt Szakértő! Egy bt. áttérne katára. Azt hangsúlyozzák mindenhol, hogy a jogutód nélküli megszűnés szabályait kell alkalmazni rá. A kérdés konkrétan a bt. készletére vonatkozna. Mi lesz azzal? Az áttérés előtti zárásban többmilliós készlete van a bt.-nek. Az akkor áfázik vagy mi lesz vele? Erre nem találok sehol semmi választ. Ugyanez a kérdés merül fel a kft.-nél, amely kivára térne át. Köszönöm előre is a válaszát.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Tisztelt Kérdező!
A Kata hatálya alá történő áttérés azt eredményezi, hogy a cég kikerül a Számviteli törvény hatálya alól. Ettől az időponttól kezdve nem köteles a vagyonát (eszközeit és forrásait) nyilvántartani. Csak bevételi nyilvántartásra kötelezett. A készleteivel kapcsolatban pótlólagos adófizetési kötelezettség nem terheli. Áfát ez a kérdés nem is érint, hiszen a kata alanya is áfaalany. A készletek értékesítése a katás időszakban kisadózói bevételt fog jelenteni, s ha áfafizetésre kötelezett, akkor természetesen áfát is fel kell számítani az értékesítésre.
A Kiva hatálya alá való áttérés szintén nincs kihatással a készletekre és az áfára. A Kiva alanya viszont a Számviteli törvény hatálya alá tartozik, így készleteit nyilván kell tartania a Számviteli törvény előírásai szerint.
Válasz idézéssel
Üdv

Bt áttérésénél TAO -ról KATA-ra  osztalékalap utáni adót kell fizetni ez nagyjából világos nekem . De mi lesz a készletekkel, fizetni kell utána áfát, mintha értékesítette volna a cég ? Nagyjából van 1,3 mft árukészlet . Ahogy olvastam a jogutód nélküli megszűnés szabályai szerint kell eljárni.
Válasz idézéssel
Köszönöm szépen!
Megerősítettél!!
Szép napot!
Válasz idézéssel
Hello!
Hát főállású katás lesz:
[url=https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A1200147.TV#lbj6id710][/url] főállású kisadózó: a kisadózó, kivéve azt a kisadózót, aki a tárgyhó egészében megfelel az alábbi feltételek bármelyikének:

a) legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ha valakinek volt már ilyen a gyakorlatában kérem segitsen! KATAs egyéni vállalkozó, aki főállás mellett végzi tevékenységėt. Pedagógus, a 2014.évi XXXVI. Tv. alapján nyugdij előtt 5 évvel kėrte a munkahelyén, hogy csökkentett munkaidőben dolgozhasson. Ez a csökkentés 50 % os munkaidő csökkenést és bér csökkenést jelent. A kata szempontjából maradhar e a 25 000 Ft. Vagyis a főállásu katås jogviszonyu vállalkozókėnt? A segitségeteket előre is megköszönöm!!
Üdv. Emese
Válasz idézéssel
Hello!
30 napon belül:

Ha az adóalanyiság év közben szűnik meg, a nyilatkozatot a megszűnést követő 30 napon belül kell megtenni.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Katás egyéninek 07.01-el megszüntettem 
a vállalkozását.
A KATA bevallást már beküldhetem, avagy várni kell
jövő évig??

Harakiri
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég