A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Iparűzési adó
Köszönöm a válaszodat kedves Klári!

Egyszeres könyvvitelt vezet az egyéni vállalkozó, de gondolom a megosztás nála is hasonló. Igazából a szakképzési és a táppénz hozzájárulásban vagyok bizonytalan, mert úgy emlékszem mintha ezeket nem kéne beleszámítani a személyi jellegű ráfordítások közé.
Ebben kérnék még egy kis segítséget valakitől.
Válasz idézéssel
Szia !
A táppénz hozzájárulást és a béren kívüli juttatásokat azok közterheit ne hagyd ki. Magyarul minden amit az 55-ösbe könyvelsz.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Egyéni vállalkozó személyi jellegű ráfordítással arányos iparűzési adó megosztásával kapcsolatban szeretnék kérdezni illetve megerősítést kérni.

Személyi jellegű ráfordítások közé tartoznak:
     -alkalmazottak bérköltsége
     -egyszerüsített fogl. kifizetései
     -bérjárulékok (szocho)
     -egysz. fogl. közterhe
     -szakképzési hozzájárulás
     -táppénz hozzájárulás
     -ev. törv. szer. 500ezer Ft

Van még ezen kívül valami, vagy van olyan a felsorolásomban amit nem kell beleszámítani?
Válasz idézéssel
Szívesen. :-)
Válasz idézéssel
Értem, köszönöm szépen!!
Válasz idézéssel
Szia.
Amikor valaki elkezdi a vállalkozását, elindítja akkor bejelöli a nyomtatványon, hogy a lakcím, levelezési cím megegyezik-e a székhellyel.
Ezért nem feltétlenül esik egybe a lakcím és a székhely-
Amennyiben az új lakcím egyben a székhely is, akkor csak a székhelyen kell ipát fizetni. Kivéve ha lenne, lesz telephelye is.
Válasz idézéssel
Székhelye is változna, de nem úgy van, hogy a vállalkozóknál a székhely megegyezik az állandó lakcímmel?
Ez egy kicsit zavaros nekem.
Válasz idézéssel
Szia!
Iparűzési adót nem a lakcím és levelezési cím alapján kell fizetni.
Alapesetben kötelezettség ott keletkezik ahol a székhely van illetve ha van telephely akkor ott is.
A vállalkozó a székhelyét is megváltoztatja vagy csak a lakcíme változik?
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Tudnátok segíteni?
Biztosítással foglalkozó KATA-s egyéni vállalkozó vidékről Budapestre költözik,Budapesten lesz az állandó lakcíme (albérlete itt lesz). Ideiglenes lakcíme és levelezési címe a vidéki lakcím lesz. Kérdésem, hogy ebben az esetben mindkét önkormányzathoz kell fizetni a 2,5 M után az iparűzési adót?
Válasz idézéssel
Nagyon köszönöm a segítséget.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Szia Móni!

Budapesten az adóalap mentesség van 1M Ft-ig.

"2. §2 (1) Mentes a helyi iparűzési adó fizetése alól az a vállalkozó, akinek vagy amelynek a helyi adókról szóló törvény előírásai szerint s
számított (vállalkozási szintű) iparűzési adóalapja az adóévben az 1 millió forintot nem haladja meg."
Válasz idézéssel
Megint ezzel az egyszem székhelyáthelyezős egyénivel bajlódok, aki Budapestről vidékre helyezte a székhelyét. Mivel nincs budapesti ügyfelem ezért tanácstalankodom. Budapesten van mentesség adóalapra? Az Ipa alapja 172.000.- ez után kell neki fizetni 2%-ot vagy nem? /Csak mert az előző könyvelő a 2016-os ipa bevallásba beírta a tavalyi adóalapot a 39/C§ 2 bek. hivatkozás sorába.
Válasz idézéssel
Hello!
Én 5 évről tudok:
Art
164. § Az adó megállapításához való jog annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben az adóról bevallást, bejelentést kellett volna tenni, illetve bevallás, bejelentés hiányában az adót meg kellett volna fizetni. A költségvetési támogatás igényléséhez, a túlfizetés visszaigényléséhez való jog - ha törvény másként nem rendelkezik - annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben az annak igényléséhez való jog megnyílt
Válasz idézéssel
Véleményeteket kérném: van egy cég akinek volt NAV tartozása, jelenleg gazdasági tevékenységet nem folytat, volt iparűzési adón előlegből adódó túlfizetése 2012-ben. Ennek kutalását a NAV tartozás miatt nem tudta kérni, viszont most kifizette minden köztartozását és elballagott az Önkormányzhathoz, hogy akkor azt a túlfizetést legyenek szívesek neki visszafizetni. Ekkor közölték, hogy ez már nem jár mert elévült mivel 4 év az elévülési idő. Szerinetek???
Válasz idézéssel
Igen , mind két helyen megteszed a változásbejelentőt. Az újnál bejelentkezel, a réginél kijelentkezel. Mind két változás bejelentő kéri az adóköteles tevékenység kezdetének a dátumát, valamint az adóköteles tevékenység megszűnésének a dátumát. A régin csak záró bevallással tudsz vallani /székhely áthelyezés miatt/ mivel a dátum időszakod nem teljes lesz. És az adóalap megosztás sem eszköz, vagy személyi jellegű kiadás arányos, mert nem párhuzamosan megy két önkormányzatnak egész évben, hanem az egyiknél megszűnik a kötelezettség a másiknál pedig kezdődik.
Válasz idézéssel
Hello!
Szerintem:
Nem záro ahol megszünik a székhely mivel a tevékenységet nem szüntették meg megy a vállalkozás máshol a bevallás ahogy írtátok máj 31.-ig.
Az új helyre a bejelentkezéskor kell előleg a következő év jun 30-i időpontig vagyis fél évre
(3)159 Az adóköteles tevékenységét az önkormányzat illetékességi területén az adóév közben kezdő, valamint az átalakulással, egyesüléssel, szétválással létrejött vállalkozó esetén, továbbá ha az önkormányzat az adót első alkalommal vagy év közben vezeti be, az előlegfizetési időszak az adókötelezettség, átalakulás, egyesülés, szétválás, adóbevezetés kezdő napjától az azt követő adóév első félévének utolsó napjáig terjedő időtartam
Az ősszege meg ennyi
6) A (3) bekezdés szerinti esetekben az adóelőleg-részletek összege a vállalkozó által az adókötelezettsége keletkezésének adóévére várható adó figyelembevételével az előlegfizetési időszakra időarányosan megállapított - az ezen időszak alatt esedékes egyes adóelőleg-fizetési időpontokra egyenlő arányban megosztott - bejelentett összeg.
A megosztás meg semmi különös vagy eszközérték arányos vagy személyjellegű kiadás arányos az mondjuk az összes tárgyi eszköz écs-t meghatározni 2016-ra a vállalkozásban majd a volt székhelyre jutót és az új székhelyre jutót és igy osztani az adóalapot
Válasz idézéssel
Köszi Mónika!

Akkor beadom a bejelentkezőt az újra előleg nélkül, a régire meg beadom a tevékenység megszűnőt, aztán bevallok jövő májusban mindenhol.
Addig fizetünk a régire, az újra meg semmit :-)
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Szia Eragka!
Nekem tavaly vagy tavalyelőtt volt ilyen esetem. Én a változásbejelentőket megfelelő időben beadtam. A bevallásokat csak a szokásos határidőben /május 31-ig/ előtte felhívtam az ügyintézőt, hogy mivel kettős.... és nagyon bonyolult lenne év közben.... bla,bla,bla /lövése nem volt miről beszélek/ rábólintott. Így mindkét helyre májusban adtam be a bevallást. A megosztás én időarányosan csináltam. Kiszámoltam 0101-0815-ig a megszünőn hogy mennyi volt a bevétel, anyag ktg levezettem, az újnál pedig 08 16-12 31-ig szintén levezettem, /a dátumokat csak példának írtam/. Az előlegeket úgy fizettem, ahogyan kellett tehát még a régihez, aztán visszaigényeltük a túlfizetést. Az újnál nem fogsz tudni előleget fizetni, mert mivel nincs előző időszaki adat nem tudnak mit előírni szept. 15-ig.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Évközi székhely változtatással kapcsolatban kérném a segítségetek.

Augusztusban egyik városból a másikba lett áthelyezve a székhely.

Bejelentkezem az új városban az iparűzési adó alá.
Kell ide előleget fizetni 09.15-én és jövő 03.15-én? Ha igen, mi alapján?

A régi városban a zárást / megszűnést csak jövő máj. 31-ig kell beadni?
Ezáltal oda is kell fizetni a 09.15-i és a 03.15-i előleget is, amit eddig előírtak?
Ha igen, mi alapján kérjek mérséklést, és milyen számításokkal alátámasztva?

Hogyan osztom meg a 2 székhely között az egyes városra jutó iparűzési adót 2016-ra?
Amit találtam, az arra enged következtetni, hogy év végén ami kijön iparűzési adó, azt napra arányosan osztom szét.
Tehát nem úgy, hogy augusztus 5-ig csinálok egy "zárást" az első önkormányzatra, aztán a fennmaradó részt pedig odaadom az újnak.
Pedig ez életszerűbb lenne, igaz lehet átfedés a működésben, és lehet, hogy első helyen működött, de annak nyeresége csak a második városra jutó időben csapódik le.
Talán ezért célszerűbb a végén napra arányosítani?

Bár ez további kérdéseket vet fel... a jövő évi bevallásnál meg az összes következő előleget már az egész után kell számolni, és csak az újnak beírni...

Köszönöm a segítséget!
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Sziasztok.
Segítséget szeretnék kérni: van egy nyelvoktatással foglalkozó egyéni vállalkozóm. A székhelye X település, de a tevékenységét nem ott gyakorolja, hanem egy másik városban. Teljes egészében. Egy lakást bérelt ki, és ott folyik a nyelvoktatás. Ide székhelyként nem jelentkezhet be. Akkor ennek a vállalkozónak ez a bérelt lakás a telephelye? Be kellett volna jelenteni az önkormányzat felé, és megosztani az iparűzési adóját? És a webes ügysegéden keresztül be kellett volna jelenteni mint telephely? Mert a NAv os törzsben sem szerepel , csak a székhelye.
Engem ez a telephely fogalom egy kicsit megzavar, mert nekem csak ipari tevékenység jut róla eszembe.
Azt a telephelyet is be kell jelenteni az ügysegéden, amit csak évente két hónapra bérel, horribilis összegért? Pl. strandon egy bódé, amiben fagyit és üdítőt árul.

Köszönöm.

Tündi
Válasz idézéssel
Igen, 8 millió alatt.
Ha nyomtatványodon a IX. rovat az előleg, akkor igen, ki kell tölteni.
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Segítségeteket kérném az iparűzési bevallásban. Növénytermesztéssel foglalkozunk.
Az ELÁBÉ-t pontosan hogyan számítjuk ki, mint csökkentő tételt? Esetleg egy
példával szemlélve valaki segítene?
Köszönöm segítségeteket!
Válasz idézéssel
Segítsetek ! Az egyéni vállalkozás iparűzési adóját a bevétel 20 százalékának költséghányadával szeretném bevallani, remélem jól értettem a törvényt, hogy így is lehet. :oops: Ilyen esetben a IX rovatot ki kell tölteni?
Válasz idézéssel
Segítsetek ! Az egyéni vállalkozás iparűzési adóját a bevétel 20 százalékának költséghányadával szeretném bevallani, remélem jól értettem a törvényt, hogy így is lehet. :oops: Ilyen esetben a IX rovatot ki kell tölteni?
Válasz idézéssel
Szia!

Igen,időarányosan,mégpedig napra.50.000:365= 136,99x92= 12.603
Az alapnál szintén. 2.500: 365x92 másképpen nem tudod a bevallást kitölteni. :oops:
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég