A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Könyveljünk együtt
[quote="dorsolya"
arányosított áfát választottunk Ezt én úgy könyvelem le (nem biztos hogyjól)
T 161 befej.beruházás K 454 szállító
T 4661 előzetesen felsz. áfa
T 4663 támog.miatt vissza nem igény.

Aktiválni a 131-re a 161 és a 4663 összegét szerettem volna!Az a gondom,hogy ha ellenőriznek lássák,hogy ezt a részét nem igényeltem vissza.Segítesz még?Köszi.[/quote]

Szia Dorsolya!

Az arányosított áfát nem te választottad, hanem az áfa törvény írja elő az arányosítási kötelezettséget.! Az előírást a 2oo4.január 1-jével kezdődő időszak beszerzéseinél kell alkalmazni.
A leírásodból én arra következtetek, hogy ti nem saját erőből vettétek meg a gépeket, mert annak teljes összegét támogatásként megkaptátok. Csak előre megvettétek a gépet és a számla bemutatása után folyósították a támogatást. (én ezt olvastam ki a leírtakból)

Két esetet mutatok be azért, hogy világos legyen az áfa kérdés:

1.) ha az állami támogatás a termelőeszköz teljes bekerülési értékét fedezte (tehát saját erő nem volt), akkor a levonási hányad nulla!!, azaz a beszerzett termelőeszköz teljes áfáját le nem vonható áfaként kell kezelni,amely a bekerülési értéket növeli, beruházásként kell elszámolni.

2.) Ha az állami támogatás a termelőeszköz bekerülési értékének csak egy részét fedezi (pl. 6o%-ot), akkor a nem támogatott hányad erejéig (4o%-ig) az előzetesen felszámított áfa levonható, a támogatott hányadra jutó 6o% pedig az eszköz bekerülési értékét növeli beruházáskénti elszámolással.

A fentiekből is következik, hogy ha volt is saját erő a támogatás mellé, akkor is az egész áfa összeget a 4663 arányosítással megosztandó áfa számla tartozik oldalára kell könyvelni, majd a le nem vonható részt a követel oldalra könyveled a "T" 161-el szemben, később pedig aktíválod az eszközt az üzembehelyezési okmány alapján a le nem vonható áfával növelt bekerülési értéken.

Ha nem volt saját erő a termékbeszerzéshez, akkor áfa szempontból nem beszélhetünk arányosításról, tehát a beruházási szállító számláján szereplő áfa összeget egyenesen a 161-re kell könyvelni, majd onnan tovább.

Felhívom még a figyelmedet arra, hogy beruházásról lévén szó, a szállítói számlát nem a belföldi szállítóra, hanem külön megnyitott beruházási szállítóra kell könyvelni.

üdv.: fmara
Válasz idézéssel
Szia fmara!Nagyon sokat segítettél.Még annyit szeretnék tudni,hogy ez akkor is így van ha saját erőből vásároltuk meg a gépeket és a számla bemutatása után kaptuk meg a 2004 évre és a 2005 évre járó 5-5 millió forintot.Egyébként 20 milliót nyertünk és jövőre jár a másik 10 millió.
Gyakorlatilag én felhasználtam már a kapott támogatás felét.A másik felét csak jövőre fogják küldeni.
Előbb történt a gép aktiválása mint a támogatás beérkezése.Ráadásul arányosított áfát választottunk ezért egy részét(az áfának)be kellett arányosítani a számla értékébe.Gondolom ez a gépek bekerülési értékét fogja megemelni.Ezt én úgy könyvelem le (nem biztos hogyjól)
T 161 befej.beruházás K 454 szállító
T 4661 előzetesen felsz. áfa
T 4663 támog.miatt vissza nem igény.

Aktiválni a 131-re a 161 és a 4663 összegét szerettem volna!Az a gondom,hogy ha ellenőriznek lássák,hogy ezt a részét nem igényeltem vissza.Segítesz még?Köszi.
Válasz idézéssel
Szia Dorsolya!

Feltételezem, hogy fejlesztési támogatást kaptatok.
Könyvelése:

1.) Támogatás megérkezik
T 384 Bankszámla
K 9894 Véglegesen fejlesztési célra átvett pénzeszköz

2.) Halasztott bevételek passzív időbeli elhatárolására kell könyvelni
T 9894 Véglegesen fejlesztési célra átvett pénzeszköz
K 4832 Fejlesztési célra kapott támogatás passzív időbeli elhatárolása

3.) Halasztott bevétel megszüntetése (az eszközök amortizálásával, felhasználásával arányosan, illetve a könyvekből történő kivezetésük pl.:értékesítés, selejtezés, apportálás, hiány, megsemmisülés esetén teljes összegben

T 4832 Fejlesztési célra kapot támog.passzív időbeli elhat.
K 9894 Véglegesen fejl.célra kapott támogatás

Tehát a tárgyévben mindig csak annyit számolsz el a bevételek között, amennyit költséggel le tudsz fedni. A támogatás folyósítása miatt nem keletkezik TAO alapod!!

Remélem tudtam segíteni.

fmara
Válasz idézéssel
Köszönöm fmara,hogy levezetted nekem.Megírnád azt is,hogyan kell előírni a visszanem térítendő támogatást?
Válasz idézéssel
Szia Dorsolya!

Ha O-ra leíróott eszközt adsz el, akkor is ki kell vezetni az értékcsökkenést, hiszen az a 129-149 főkönyvi számlán van!
Ha 6 milliós eszközről van szó és O a nettó értéke, akkor a következők szerint kellene könyvelni:

1.) Értékcsökkenés átvezetése
T 129-149 Értékcsökkenési számlák 6.ooo.ooo,-Ft
K 861 Értékesített immat.javak, tárgyi eszk.
nyilvántart.értéke 6.ooo.ooo,-Ft

2.) Bruttó érték kivezetése
T 861 Ért.immat.javak.te.nyilván-
tart.értéke 6.ooo.ooo,-Ft
K 12-14 Tárgyi eszközök 6.ooo.ooo,-Ft

3. A számlázott összeg könyvelése

Ha mondjuk 5oo.ooo,-Ft-ért adtad el az eszközt
T 311 Belföldi követelés 5oo.ooo,-Ft
K 961 Értékesített immat.javak, tárgyi
eszk.bevétele 4oo.ooo,-Ft
K 4672 Tárgyi eszköz értékesítés ÁFA 1oo.ooo,-Ft

Az értékesítéssel kapcsolatban felmerült szerelési, szállítási költségeket költségként kell elszámolni a költségnemek között.

A 861 számla egyenlege O, mert az eszköznek nem volt nettó értéke, így az értékesítés eredményre gyakorolt hatása is O.

Az ÁFA bevallásnál vigyázz, mert az értékesített tárgyi eszköz bevételét és az erre jutó ÁFÁ-t (ezért is kell a 467 számlákat is megbontani) külön soron kell szerepeltetni, az nem lehet benne a "sima" 25%-os sorban!

Ha olyan eszközt adsz el, aminek van nettó értéke, akkor én így könyvelném:
Pl. az értékesített teszköz bruttó értéke 4ooo e Ft, értékcsökkenése 2ooo e forint, eladási ára 3ooo e Ft

1.) Écs átvezetése
T 129-149 Écs.számlák 2ooo e Ft
K 12-14 Tárgyi eszközök 2ooo e Ft

2.) A nettó érték átvezetése egyéb ráford.
közé

T 861 Értékesített immat.javak, tárgyi
eszk.nyilvántartás szerinti
értéke (nettó érték!) 2ooo e Ft
K 12-14 Tárgyi eszközök 2ooo e Ft
A számlázott összeg könyvelése analóg az előbbivel.

fmara
Válasz idézéssel
Amit eladtunk gépeket azt 6 millióért adtuk el.Ezek már nullára leírt gépek voltak.Látom te is először az écs vezeted ki.De én milyen écs vezessek ki ha ez már leíródott gép.Én úgy gondoltam,hogy a gép bekerülési értékét (11 millió)vezetem ki először
T 861 K1311 11 millió (terv szerinti écs már nincs mert leíródott 2000-ben.
A 6 milliót pedig mint egy rendes tárgyi eszk.eladása
T 311 K 961,467 6 millió+Áfa
Ez így jó?
Amit kaptunk az visszanem térítendő támogatás,amit 2007 -ig kapunk meg részletekben.
Azért köszi,hogy segítesz.
Válasz idézéssel
dorsolya Írta:......Az első részét most utalták át a hitelnek,......
Nem találkoztam még ilyen vissza nem térítendő támogatással.

akkor ez most hitel vagy támogatás ???
Naná, hogy normális vagyok.
A hangok is megmondták.
Válasz idézéssel
dorsolya Írta:Eddig más könyvelt és amikor a nyitót vettem fel akkor kezdtem furcsálni,hogy a nincsenek kivezetve azok a tárgyi eszközök amelyek már réges régen leíródtak,vagy esetleg nincsenek is a telepünkön.Ha egyszer egy gép nullára leíródik akkor miért vették fel évek múltán is nyitáskor.

amíg megvan a 0-ra leírt eszközöknek is szerepelni kell a főkönyben, igaz 0 értékkel (+/-)

dorsolya Írta:Aztán most az történt velem,hogy ezeket a 11 millió (könyv szerinti)értékű gépeket(gondolhatod ha 1980-ban aktiválták mi lehet most az értéke)eladtuk 6 millióért.

gondolom 6M az értéke most Big Grin

dorsolya Írta:Na arra vagyok kíváncsi ,hogyan vezetem ki ezt az összeget,hogy a 131-en tényleg csak az maradjon aminek ott kell lennie.Értem ezalatt,hogy vajon most van-e itt a lehetőség ,hogy a nullára leírt gépeket kivezessem vagy hagyjam ott és csak azt vegyem ki amit eladtunk.Bonyolult egy kicsit.Várom a segítséget.

az eladást lekönyveled: T38 K 96/+áfa
a kivezetést :
T1319 K3894
T3894 K1311
(a 3894 nálam átvezetési szla)

a többi 0-ra leírt jó helyen van ott, míg megvan,
majd kikerül ha eladod, vagy selejtezed, vagy ellopják stb

szerintem
A hangok is megmondták.
Válasz idézéssel
Még egy kérdés és nyugiba leszek.Egy pályázaton nyertünk 20 milliót gépvásárlásra.Az első részét most utalták át a hitelnek,persze azt mondanom sem kell,hogy a gép számlái ellenében kaptuk meg az összeget.Tehát saját erőből vettük meg a gépeket.
Nem találkoztam még ilyen vissza nem térítendő támogatással.Gondolom elő kéne írni mivel 2007-ig utalják ki a teljes összeget.
Aztán még az Áfát is arányosítanom kell a támogatási összeghez.Valaki könyvelt már ilyet?Nagyon új még ez nekem.Segítsetek.
Válasz idézéssel
Sziasztok!Új vagyok,de gondjaim nekem is vannak ezzel a könyveléssel.Jan.1-től vettem át a cégemnél a könyvelést.Eddig más könyvelt és amikor a nyitót vettem fel akkor kezdtem furcsálni,hogy a nincsenek kivezetve azok a tárgyi eszközök amelyek már réges régen leíródtak,vagy esetleg nincsenek is a telepünkön.Ha egyszer egy gép nullára leíródik akkor miért vették fel évek múltán is nyitáskor.
Aztán most az történt velem,hogy ezeket a 11 millió (könyv szerinti)értékű gépeket(gondolhatod ha 1980-ban aktiválták mi lehet most az értéke)eladtuk 6 millióért.Na arra vagyok kíváncsi ,hogyan vezetem ki ezt az összeget,hogy a 131-en tényleg csak az maradjon aminek ott kell lennie.Értem ezalatt,hogy vajon most van-e itt a lehetőség ,hogy a nullára leírt gépeket kivezessem vagy hagyjam ott és csak azt vegyem ki amit eladtunk.Bonyolult egy kicsit.Várom a segítséget.
Válasz idézéssel
Big Grin
A hangok is megmondták.
Válasz idézéssel
Hál'Istennek nincs gond, csak megint előbb járt a kezem, mint az agyam és pánik szerűen menekültem a fórumhoz. :oops:
Válasz idézéssel
mazita Írta:Januárban értékesítette a készletet. A gyengébbek kedvéért ráírta ügyfelem a számlára, hogy tavalyi készlet értékesítés. Csakhát én jóval később kaptam meg a nyitó tételeket és ezt figyelmen kívül hagytam, de rendesen.
Köszönöm: Zita

2003-as készlet.
benne volt a záróban, nem ktg.
ez jó így akkor

2004-ben nyitó készlet,
eladta
ekkor költség és a bevétel is itt jelentkezik.
ez is jó

akkor most mi a gond :?: Big Grin

szerintem az ügyfeled :evil: keveri össze a dolgokat és téged is Big Grin
A hangok is megmondták.
Válasz idézéssel
mazita Írta:tisztára bepánikoltam,

Ilyet én is szoktam, ismerős érzés. Szerintem már a zárlati hajrá is rátett egy lapáttal. Ne aggódj, nem vagy egyedül. Smile
Nem sokára vége :wink:
Válasz idézéssel
Na, most azt hiszem le kéne feküdnöm, holnap reggelig aludnom, és utána neki kezdeni az egésznek. Januárban értékesítette a készletet. A gyengébbek kedvéért ráírta ügyfelem a számlára, hogy tavalyi készlet értékesítés. Csakhát én jóval később kaptam meg a nyitó tételeket és ezt figyelmen kívül hagytam, de rendesen.

Azért köszönöm Blondi a gyors válaszaidat és bocsánatot kérek, hogy ilyen hülye kérdésekkel zaklattalak. Olyan jó, hogy van ez a fórum, most is tisztára bepánikoltam, amikor a megoldás ott van az orrom előtt! Csak gondolkoznom kéne előbb, utána kérdezni.

Válasz idézéssel
Persze, hogy hüleség, nincs meg, mit vegyek akkor az immat. javakhoz.
Válasz idézéssel
blondi Írta:és persze 2004-ben ez így költségként jelentkezik, mint nyitó készlet

Így van! Most mit csináljak! Azt se látom még egyelőre, hogy hány darabból áll ez a készlet, szoftverről van szó. Lehet, hogy nagyon nagy hülyeséget kérdezek, de nem rakhatom át az immat. javakhoz és écs-vel leíródik? Úristen, nagyon hülyét kérdeztem??
Válasz idézéssel
és persze 2004-ben ez így költségként jelentkezik, mint nyitó készlet
A hangok is megmondták.
Válasz idézéssel
ha készletre lett véve 2003-ban, akkor ennyvel csökkent a költsége.
1,7M már elég jelentős összeg
általában ez már megér egy önrevíziót is, mert így elég
rossz a 0329 is szerintem, hiszen ennyivel csökken az eredménye.

már ha egyáltalán van könyveleve, mert én alaposan átnézném a 2003-as könyvelést, mert azek után lennének kétségeim Sad
A hangok is megmondták.
Válasz idézéssel
1,7 Millió Ft.! Ez már jelentős! Ugye??
Válasz idézéssel
jelentős összeg?
eredmény hatása, mérleg hatása?
lehet, hogy önrevízió is kellene + közzététel
A hangok is megmondták.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Lenne megint egy (számomra) érdekes kérdésem: tavaly január 1-gyel átvettem egy céget, tavaly májusban be ment a 0329-es, csakhogy most az ügyvezető közölte, hogy az abban található készlet érték nem jó, nincs ilyen készlete, ő amit 2003-ban vett, azt el is adta, csak az akkori könyvelője nem könyvelte le. Most mit csináljak? 2004-es könyvelésben hogyan korrigáljam??? Lekontírozná ezt nekem valaki. Lécci!? :lol:

Válasz idézéssel
Sziasztok!

Kérem szépen a segítségeteket az alábbiakban:

1. év közben osztalék előleg kifizetése
2. majd a beszámoló elkészítése után a végleges kifizetendő osztalék könyvelése hogyan történik ...

Másik kérdés:
Nem eus tagállamból történő import esetén mire kell figyelni, ill. melyek azok a tudnivalók, amelyekre felhívnátok a figyelmemet? Nincs tapasztalatom ezen a téren ... sem. Cry :lol:

Előre is köszönöm a segítségeteket.

üdv
Válasz idézéssel
Hátha valakit érdekel:
[b]a Közösségen belülről történő termékbeszerzéshez fizetett előleg 2005. január 1-je utáni áfakötelezettségéről

1.
Saci
Válasz idézéssel
Upsz..ez rossz helyre jött.. :oops:
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég