A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gyes, Gyed..stb.
Akkor biztos ezért jogosult rövidebb időre.

" A gyermekgondozási díj legkorábban a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam (168 nap) lejártát követő naptól
-a gyermeket szülő anya által igénybe vett gyed esetében a szülést
-a szülő anyától eltérő más jogosult által igénybe vett gyed esetén a jogosultság kezdetét
megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár"
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
Nem volt előtte semmi, t9bb mint kettő évnek meg kellett volna akkor lenni? lehet hogy ez nem volt meg és azért, köszönöm szépen
Válasz idézéssel
Szia !
Valószínű nem volt elegendő biztosítási idő,vagy már volt korábban is GYED folyósítás,ezt kissé bonyolult lenne elmagyarázni,ismerni kéne az előzményeket. GYES-t kell megigényelni a lejáratot követő naptól.
Válasz idézéssel
Sziasztok,

Az lenne a kérdésem, hogy a határozatban szerepel hogy májusban lejár a gyed, de még nem lesz két éves a baba csak szeptemberben, (ekkor a szülő visszamenne dolgozni) akkor mit kell igényelnem addig, nem a betöltött kétéves korig jár a gyed? Vagy miért így küldött a hivatal határozatot ?

Köszönöm a választ
Válasz idézéssel
Kedves Éva!
Köszönöm a gyors segítséget Smile
Üdv:
Marcsi
Válasz idézéssel
Szia !

A Magyar Államkincstárnál lehet igényelni a gyest,2 hónapra visszamenőleg,de linkelem a menetét:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allamkincstar.gov.hu/maganszemelyek/gyermekgondozasi_segely">http://www.allamkincstar.gov.hu/magansz ... asi_segely</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Gyors segítségre lenne szükségem. Nem vagyok járatos a GYED, GYES témában, ezért nem tudom, hogy mit kell csinálni.

Az egyik ügyfelem felesége alkalmazottként van állományban, és a kérdése ...
"Lányunk 2 éves koráig kapta a GYEDet (ha jól tudom), de mivel Ő ez év augusztus 20-án betöltötte második életévét, ez az ellátás megszünt. Azt szeretném megkérdezni, hogy mi a módja a GYES igénybevételének, ill. lehet-e azt visszamenőleg igényelni."

Előre is köszönöm
Üdv:
Marcsi
Válasz idézéssel
Köszi Anita a kiegészítést . Mónika,magyarul,jár a szabi a szül .szabra(thgys-re) és a gyed első 6 hónapjára.
Válasz idézéssel
A törvény kb két éve változott és a szülésnél a fiz.nélküli szabadság első hat hónapjára jár csak a szabi miután lejár a gyed-gyes....
Munka trv 115.-s par. d, pontja: a gyermek gondozása céljából igénybe vett fiz.nélküli szabadság ( 128.par) első hat hónapjára.
Tehát amikor visszamenne dolgozni,akkor 6 hónapra jár neki a szabi, plusz a szülésig ki nem vett szabik és pótszabi a gyermek után.
Válasz idézéssel
Namost ezt kicsit nem értem. De meg fogom nézni az általad írt törvényi részt. Akkor nem csak a tgyás idejére jár a szabi hanem a gyed idejére is? Most lett 3 éves a gyerek a munkaviszonyát megszüntették és csak a tgyás idejére járó szabit fizették ki neki a maradék másfél évre gyed, valamint a gyes idejére azt mondták neki hogy nem jár.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Szia Mónika!
Nem igaz, az igénybe vett fizetés nélküli szabi első 6 hónapjára is jár szabadság. Márpedig a Gyed igénybevételhez az kell.A tgys. szülési szabadság,nem kell rá fiz.nélkülit igénybe venni. MT 115.§ (2)bek. c), d) pont.
Válasz idézéssel
Szeretném megkérdezni, amennyiben az anyukának lejárt a gyes, a munkaviszonya megszünt. A szabadság kifizetésével vannak problémái. Igaz az, hogy csak a tgyás idejére jár szabadság amelyet most kifizettek neki, a gyed valamint a gyes idejére nem jár szabadság?
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Kedves Kenderice!
Nagyon köszönöm!
Válasz idézéssel
Ránéztem. Sztem jó.

Ebtv. 40. § (2) A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani
a) a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj - kivéve a 42/E. § alapján megállapított gyermekgondozási díj - folyósításának az idejét...

Ha tv. szerint nem jogosult, mert nincs meg a 365 napja, de biztosított kérhet méltányossági tgys-t.

50. § (1) Az egészségbiztosítási szerv - az E. Alap éves költségvetésében meghatározott keretek között - méltányosságból terhességi-gyermekágyi segélyt, gyermekgondozási díjat és táppénzt akkor állapíthat meg a biztosított részére, ha a biztosított az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik.
(4) A méltányosságból megállapítható pénzbeli ellátások folyósításának idejét és összegét az egészségbiztosítási szerv a méltányossági kérelem elbírálása során az V. fejezetben foglaltaktól eltérőn határozhatja meg, azzal, hogy az összege nem haladhatja meg
a) terhességi-gyermekágyi segély esetén a 42. § (3) bekezdése szerinti összeget,
b) gyermekgondozási díj esetén a 48. § (6b) bekezdése szerinti összeget,
c) az (1) bekezdés szerinti táppénz esetén - a biztosítási idő figyelembevételével - a 48. § (8) bekezdése szerinti összeget,

Méltányosságból engedélyezhető pénzbeli ellátások
Vhr. 31/A. § Az Ebtv. 50. § (1) bekezdése szerinti méltányossági jogkörben kizárólag a Tbj. 5. §-a szerint biztosítottnak minősülő személy részére engedélyezhető pénzbeli ellátás.

31/D. § (1) A biztosított a méltányossági kérelmet a foglalkoztatójának székhelye szerint illetékes egészségbiztosítási szakigazgatási szervhez, vagy a kormányablakhoz nyújthatja be. A táppénz folyósítására vonatkozó kérelemhez csatolni kell az orvosi igazolást és javaslatot, valamint az orvosi szakvéleményt a keresőképtelenség várható időtartamáról. Az Ebtv. 50. § (2)-(3) bekezdésében foglalt esetben az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv a biztosított méltányossági kérelmét és a rendelkezésére álló valamennyi dokumentumot, írásbeli javaslatával együtt felterjeszti az OEP-hez.
(2
(3)Az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv a hiányosan benyújtott kérelem esetén a 37. § (4) bekezdésében foglaltak megfelelő alkalmazásával jár el.
(4) A pénzbeli ellátások folyósítására vonatkozó kérelmek elbírálásánál figyelemmel kell lenni a biztosított
a) biztosításban töltött idejére,
b) 30 napnál hosszabb megszakítást megelőző biztosítási idejének tartamára,
c) jövedelmi viszonyára és egyéb méltánylást érdemlő körülményeire.

31/E. §(1) Az Ebtv. 50. § (1) bekezdése alapján méltányosságból engedélyezett pénzbeli ellátás összegének megállapítása és folyósítása, valamint az Ebtv. 50. § (2)-(3) bekezdése alapján méltányosságból engedélyezett gyermekápolási táppénz folyósítása az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv feladata.

(2) Az Ebtv. 50. § (1) bekezdése alapján méltányosságból engedélyezett táppénz folyósításának időtartamát az újabb keresőképtelenség alapján járó táppénz folyósításának időtartamába be kell számítani. A méltányosságból engedélyezett ellátás folyósításának időtartama újabb ellátás megállapítására nem jogosít.
"Kenderice Ákos is volt gyerek..."
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Tgyásról lenne szó, de nem akartam ennek külön nyitni.
Megkértek, hogy segítsek tgyást igényelni, de szerintem nem is lesz meg a szükséges biztosítási idő. Volnátok kedvesek ránézni, mert nem találom a szentként őrzött tanfolyami számításaimat és ennek most csak emlékezetből ugrottam neki és még az is lehet, hogy totál rosszul számoltam.

1. gyerkőc született: 2011.04.06.
2011.04.06-2013.04.05. tgyás, majd gyed
2013.04.06-2014.04.06 gyes

munkaviszony: 2014. 05. 14. –
2. gyerkőc született: 2014. 06. 30

Biztosításban töltött idő:
A jogosultsághoz szükséges, hogy a szülést napját megelőző két évben legalább 365 nap biztosítási idővel rendelkezzen. Tehát nézem: 2012.06.30-2014.06.30.
2012.06.30-2012.12.31-ig gyedet kapott  185 nap
2013.01.01-04.05-ig gyed  95 nap
2013.04.06-12.31-ig gyes  0 nap
2014.01.01-04.06. gyest kapott  0 nap
2014.04.07-05.13. nem volt munkaviszonya  0 nap
2014. 05.14-06.29. 47nap
Összesen: 327 nap

Jó ez így?
Nagyon köszönöm!
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Tgyás és Gyed ideje alatt a munkáltató ugye nem szüntetheti meg a munkaviszonyt?

Illetve egy másik kérdés. Jelenleg gyeden lévő kismama, aki második gyermekét várja. A pici a gyed lejárta előtt meg fog születni. Így ismételten igényelheti a tgyást,majd a gyedet. A mostani ellátásait 105.000,- Ft jövedelem alapján állapították meg. Ha újra igényli az ellátásokat, annak is a 105.000,- Ft lesz az alapja?
Köszömöm a segítségeteket.
Válasz idézéssel
Köszönöm Éva!
Válasz idézéssel
Judit valahol olvastam,mintha főállásunak minősülne GYED mellett,de ezzel én annyira nem folalkozom,bocs.Találtam egy cikket,de ez ugye nem törvény Smile
<!-- m --><a class="postlink" href="http://fn.hir24.hu/penzugy/2014/01/22/kacifantos-a-gyed-extra-a-vallalkozo-kismamaknak/">http://fn.hir24.hu/penzugy/2014/01/22/k ... smamaknak/</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
De, fizetni kell, csak azt a fél mondatot másodjára érzékeltem:
Nem kell megfizetni....kivéve, ha a kisadózóként folytatott tevékenységébe munkát végez.
Szóval, kell fizetni...

Viszont van főállása, 36 órás, onnan jött gyedre. Akkor így csak a havi 25 ezret kell megfizetni, ugye?
Köszönöm!
Válasz idézéssel
Nagyon köszönöm Éva! Már közben kutakodtam, mert aki ígérte, nem jött :evil: csak engem érdekel, hogy 20.-án be tudja adni a bevallását :evil:

Amire jutottam, arra még kérnék egy megerősítést, mert hihetetlen számomra :oops: :oops: :oops:
Kiváltja a vállalkozóit és Katás lesz...de mivel gyed van (és még a gyes ideje alatt is), a tételes 50 ezer forintot nem kell megfizetnie???? Jól értelmezem? Vagy van valahol csavar?
Nagyon köszönöm!
Válasz idézéssel
Juditkám,szerintem nyugodtan vállalkozhat, a T.42/C § azt írja,nem jár GYED,ha a gyermek 1 éves kora előtt bármilyen joviszonyban ,munkát végez,vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet végez. Magyarul 1 éves kora után mindezeket végezheti.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
S.o.s kérném a segítségeteket a gyed extrával kapcsolatban:
A gyerek 1 éves kora után lehet dolgozni és ugye jár a gyed. De egyéni vállalkozóit is lehet kiváltani?
Nagyon-nagyon köszönöm!
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Gyors segítségetekre lenne szükségem az alábbi kérdéssel kapcsolatosan:
Egyik ismerősömnek lejárt a határozott idejű munkaviszonya és terhes. Milyen lehetősége van arra, hogy valamilyen ellátást kapjon? Méltányossági táppénz igényelhet-e? Munkanélküli ellátás folyósítása alatt történő szülés esetén jár-e pl terhességi gyermekágyi segély?

Várom válaszotokat!

Köszönöm a segítségeteket!

Üdv.

Iboly
Válasz idézéssel
Értem, köszönöm szépen.
Zsóka
Válasz idézéssel
Zsóka,az egész 2013-as év lesz az alap. Ugyanúgy mint régen, mikor még vinni kellett a jöv.igazolásokat az új munkahelyekre. Éppen azért, hogy ne járjanak rosszbbúl a szülő nők,nekik még lehetőségük van választani ezt a szabályt, ha kedvezőbb számukra,mint az új. Szóval 2013.01.01-től 2013.12.31.-ig az alap.
Ezért is kell,többek közt,nyilatkoztatni az emberkéket kilépéskor,hogy kérik-e a jöv.igazolást.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég